FAQ - Nejčastější dotazy

 

JAKÉ ŠŇŮRY POUŽÍVAT NA TVORBU MACRAMÉ, ANEB DRUHY ŠŇŮR ?

Šnůry se rozdělují do dvou kategorií:

  1. Šňůry stáčené (rozčesávací) – jedná se o šňůry stočené z mnoha jemných vláken. Systém stáčení je podobný jako kdysi u bavlněných šňůr na prádlo. Tyto šňůry se dají rozčesávat a při drhání se třepí, mohou se zacuchávat a jemně rozplétat. Při zacuchání se hůře rozmotávají. Také podstatně více práší než šňůry nestáčené.

 

  1. Šňůry nestáčené, tzv. dutinky (nerozčesávací) – tyto šňůry mají bavlněné nebo PE (polyester) jádro, tedy nejsou stáčené, ale tvoří tzv. dutinku. Tyto šňůry nejdou rozčesávat. Pracuje se s nimi ale mnohem lépe a jsou velmi vhodné pro začátečníky. Necuckují, nezadrhávají se, když se „zamotáte“, dobře se rozplétají a tolik nepráší. Jsou také vhodné pro háčkování. Pro větší autentičnost macramé doporučuji šňůry s bavlněným jádrem značky Bobbiny. Jsou velmi kvalitní.

 

druhy snur

 

JAKOU TLOUŠŤKU ŠŇŮR POUŽÍT?

Na klasické nástěnné macramé můžete používat šňůry o tloušťce 3mm nebo 5mm. Se silnějšími šňůrami vám půjde práce lépe od ruky a výsledné macramé je na první pohled mohutnější. U šnůr s menším průměrem je tomu naopak.

Ze šňůr o tloušťce 5mm můžete vyrábět také polštáře, pufy nebo kabelky. Dobře se s nimi háčkuje – zde doporučuji použít šňůry nestáčené.

1 

Šňůry o síle 3mm jsou vhodné třeba na boho čelenky nebo jemnější kabelky/psaníčka.

3 

Na trhu naleznete i šňůry o průměru 1,5mm. Tyto šňůry jsou vhodné na menší výrobky – lucerničky, přívěsky, šperky (náušnice, přívěsky) apod.

lucerna

   2   

Existují i šňůry o průměru 9 mm. Ty jsou naopak vhodné např. na velké tašky (bagy) nebo větší netradiční projekty.

   kabelky

 

KDE NAJDU NÁVODY NA MACRAMÉ?

Návodů je všude v "éteru" spousta. Já je mám buď na mém YT kanále, nebo zde v sekci ZDARMA PRO VÁS, kde si můžete stáhnout i tištěné návody, anebo v tištěné verzi v mých MACRAMÉ DIY kitech, tvořivých setech na výrobu macramé. V každém kitu je podrobný foto návod na výrobu - pěkně uzlík po uzlíku (náhled manuálů je v detailu produktu). V každém návodu je více než 100 fotografií.

V nabídce mám již 5 kitů - 2x nástěnné macramé, 2x závěs na květiny, 1x fashion kit - boho psaníčko.

macrame diy set

 

JAK ČISTIT MACRAMÉ?

Macramé doporučuji pravidelně vytřepat a vyvětrat na čerstvém vzduchu, tedy ideálně pověšením venku nebo alespoň na balkón či do okna do průvanu.

Macramé můžete i velmi lehce a opatrně RUČNĚ oprat jemným mýdlem. Postupujte však opatrně a macramé rozhodně nijak nedrhněte, ale spíš jen lehounce properte a nechte případně chvíli odmočit.

Pokud máte macramé vytvořené z rozčesávacích šňůr, je nutné ho po uschnutí znovu pečlivě rozčesat, a to obyčejným hustým hřebínkem „všiváčkem“ nebo např. kartáčem na psy. I z tohoto důvodu doporučuji raději větrání macramé než jeho praní.


vetrani macrame

 

JAK ZAVĚSIT MACRAMÉ?

Větší a mohutnější macramé jsou poměrně těžší kousky, které není vhodné zavěsit jen tak na hřebíček. Obzvlášť u sádrokartonových zdí to nedoporučuji.

Obecně je nejlepší macramé zavěsit na vrut s hmoždinkou (buď vrut do sádrokartonu nebo do cihly). U maličkých a lehkých macramé kousků a cihlových zdí hřebík není problém.